Make your own free website on Tripod.com
 

INTERPOL

Uluslararasi özellik tasiyan suç ve suçlularla daha etkili, sürekli ve süratli bir sekilde mücadele edebilmek amaciyla, ülkeler arasinda ortak bir polisiye isbirligi mekanizmasi olusturulmasi düsüncesinden hareketle ortaya çikan ULUSLARARASI KRIMINAL POLIS TESKILATI INTERPOL’ün; ilk olarak,1914 yilinda Monako’da 14 ülkenin polis ve yargiçlarinin katilimlariyla düzenlenen 1. Uluslararasi Kriminal Polis Kongresi ile temelleri atilmis, 1923 yilinda Viyana’da, Uluslararasi Kriminal Polis Komisyonu’nun teskil edilmesi ile resmi bir statü kazanarak, kurulus gerçeklestirilmis,1946 yilinda merkezi Viyana’dan Paris’e tasinmis, 1956 yilinda teskilatin ismi Uluslararasi Kriminal Polis Teskilati olarak degistirilerek, kisaca Interpol kisaltmasi kullanilmaya baslanmis, 1989 yilinda Interpolün merkezi Fransa’nin Lyon sehrine tasinmis, halen faaliyetlerine burada devam etmektedir.

POLIS AKADEMISI

Polis Akademisi, 3201 Sayili Emniyet Teskilati Kanunun 18. Maddesi geregince orta ve üst kademe yöneticilerini yetistirmek üzere, Polis Enstitüsü adi altinda bir yillik meslek içi Yüksek Okul olarak 06 Kasim 1937 yilinda kurulmustur. Polis Enstitüsü’ndeki Egitim Milli Egitim Bakanligi Talim Terbiye Kurulu Kararlariyla 1940 yilinda iki yillik, 1962 yilinda üç yillik yüksek okullar içerisine alinmis olup 1980 yilindan itibaren ögretim süresi 4 yila çikarilmistir.

2002 Yilinda kurulusu tamamlanan Güvenlik Bilimleri Enstitüsünde, 4 ana bilim dalinda (Suç Arastirmalari - Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi - Uluslararasi Polislik Çalismalari - Trafik Güvenligi ve Yönetimi Anabilim Dali) yüksek lisans egitimi verilmesi 18.03.2002 tarihli Yüksek Ögretim Kurulu Yürütme Kurulunca onanmis ve Anabilim Dallari kurulmustur.

 

   

 

İÇİNDEKİLER

 

 

 


Copyright © 2004 Avrasya Toplulugu. All right reserved.
Designed By Vazha Devadze