Make your own free website on Tripod.com
 


HOCALI KATLİAMI

Tarih boyunca onlarca devletin hüküm sürdüğü Kafkaslar ve dolayısıyla Azerbaycan üzerinde birçok mücadele olmuş ve oyun oynanmıştır. Yakın tarihi ele aldığımızda Sovyet idaresinin bölgedeki yerleşme faaliyetlerinin tek amacı Azerbaycan ın ve dolayısıyla Kafkasların Türkiye ile olan bağlarını koparmaktı. 1980 yılında Gorbaçov un başlattığı GLASTNOS ve PRESTROİKA hareketi en yoğun olarak Kafkaslarda oynanmaya başladı.Karabağ da Ermeniler TARİHİ BÜYÜK ERMENİSTAN planın sahneye koymaya başladı. Tarihler 1988 i gösterdiğinde rus ve Fransız desteğini alan Ermeniler dağlık karabağda Azeriler ile çatışmaya başladı.

Ermenilerin karabağ ı işgal etmelerindeki esas amaçları bu bölgedeki zengin altın madeni yatakları ve bölgenin jeostratejik ve jeopolitik konumuduydu. Ermenilerin dağlık karabağda ilk olarak saldırdıkları kent 1991 yılında şehir statüsü alan hocalı kentidir. Hocalı kenti yerleşim olarak çok eskiye dayanmaktadır. Kentte 6. asra ait mezarlıklar bulunmaktadır. Aynı zamanda ermeni kentlerine komşu olan kent bölge olarak yılda iki kere mahsul alınabilen çok verimli topraklara sahiptir. Kent etrafı dağlarla çevrili çok güzel bir manzarası olan bir kenttir. Bu sebeblerden dolayı da düşmanın dikkatini çekmiştir.

Hocalı kenti ermeni ve rus askerlerince 5 ay kuşatılarak diğer şehirler ile olan ilişkisi tamamen kesildi. Ve 1992 şubatının 25 ini 26 sına bağlayan gece saat 11 00 civarlarında ermeni ve Rusların 366 moto atıcı kolordusu tarafından başlatılan harekat sonrasında kente düşman dört yandan girerek kenti yok etti. Ve o gece kötü hava koşulları ve teknolojik ağır silahlarla donatılmış düşman ile ,elinde sadece bir av tüfeği ile ,mücadele etmek zorunda kalan onlarca Azeri şehit oldu. O gün rus ve ermeni ittifakı Hocalı da birçok insanı yaşlı kadın çocuk ayrımı yapmadan öldürdü.

Yıllarca çözülemeyen ve günümüzde Kafkasların kanayan bir yarası olan karabağ sorunun ilk adımları hocalı katliamı ile atılmıştır. Atalarımızdan kaldığı için çok mukaddes olan bu topraklar ermeni idaresinde olsa bile hala bizim vatanımızdır. Bu topraklar şehitlerimizin kanlarını taşımaktadır. Geleceğe yönelik idealler ancak geçmiş üzerine kurulur ise başarıya ulaşır biz tarihimize sadık kalıp bu olayları uluslar arası platforma taşıyarak hakkımızı arayacağız. Karabağ sorunu ve hocalı katliamı sırasında hiçbir şey yokmuşcasına davranan uluslar arası kurumlara derdimizi tüm olan olayları anlatacağız. Bu konu hakkında şehitlerin kanlarını yerde bırakmamak için elimizden geleni yapacağız. Tüm olan katliamlar ve karabağ sorunu sonrasında Azerbaycan ın % 20 si işgal altına alınmış ve 1 milyonun üzerinde insan evlerinden göç etmek zorunda kalmıştır. olusturdu. Birçok tarihi ve edebi

 

   

 

İÇİNDEKİLER

 

 

 

 


Copyright © 2004 Avrasya Toplulugu. All right reserved.
Designed By Vazha Devadze